FAQ – najczęściej zadawane pytania

JAK Z NAMI POLECIEĆ

Krok po kroku

1. WYBIERZ INTERESUJACY CIĘ LOT

Przejdż do oferty

2. KUP BILET W NASZYM SKLEPIE

Przejdź do sklepu

3. USTAL Z NAMI TERMIN I MIEJSCE LOTU

Przejdź do kontaktu

Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas najważniejsze

 

W tej kwestii nie stosujemy żadnych kompromisów. Zgodnie ze starą lotniczą zasadą lepiej żałować, że się zostało na ziemi, niż że polecieliśmy.

Należy przy tym pamiętać, że baloniarstwo należy do sportów ekstremalnych i w tej działalności nie da się przecenić kwestii związanych z bezpieczeństwem.

Fotele lotnicze

 

Jako jedyni w Polsce dysponujemy dwoma specjalnymi lotniczymi fotelami z czteropunktowymi pasami, które na życzenie klienta mocujemy do podłogi dużego kosza. Fotele są certyfikowane i dostosowane do potrzeb nie w pełni sprawnych klientów. Dzięki nim do udziału w locie możemy zaprosić osoby starsze i niepełnosprawne. Doskonale się również sprawdzą w ekskluzywnym locie VIP – po co stać, skoro można siedzieć?! I to wszystko z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa

 

Lęk przed lotem nie musi być przeszkodą. Pasy bezpieczeństwa zapewnią komfort psychiczny zarówno w trakcie podróży, jak i przy lądowaniu. Jako jedyni zadbaliśmy o ten element bezpieczeństwa – stanowią one standardowe wyposażenie naszego dużego kosza.

Sprzęt

 

Nasz sprzęt należy do najnowszych i najbezpieczniejszych w kraju. Balony eksploatowane w naszej firmie są ubezpieczone w zakresie OC, NW i OC przewoźnika oraz poddawane systematycznym przeglądom technicznym w certyfikowanej organizacji obsługowej.

Certyfikat AOC

 

Jako jedna z nielicznych firm w Polsce możemy się pochwalić pełną certyfikacją w zakresie wykonywania komercyjnych lotów pasażerskich. Nasza działalność podlega stałemu nadzorowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Odpowiadamy za należyte przygotowanie sprzętu i załogi do lotu, jak również za bezpieczeństwo pasażerów i ich bagażu.

WYPRAWA BALONEM PRZEBIEGA NASTĘPUJĄCO

Krok po kroku

PRZED ZAREZERWOWANIEM TERMINU LOTU SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY

LATAMY O KAŻDEJ PORZE ROKU!

Każda pora roku gwarantuje nam niezapomniane, zapierające dech w piersiach widoki. To, co zasadniczo je odróżnia to występowanie zjawiska określanego termiką.

Z termiką mamy do czynienia głównie w gorące, słoneczne letnie dni, kiedy ziemia bardzo mocno się nagrzewa powodując powstawanie w powietrzu silnych prądów konwekcyjnych. Balony nie są przystosowane do lotów w takich warunkach. Ciepłe powietrze mogłoby wynieść balon w zupełnie nieoczekiwanym kierunku uniemożliwiając w ten sposób sprawowanie nad nim pełnej kontroli.

Stąd latem latamy albo tuż po świcie, 2 – 3 godziny po wschodzie słońca albo w godzinach popołudniowych, na 2 – 3 godziny przed zachodem słońca. Czasem, kiedy gruba warstwa chmur pokrywa niebo zdarza się, że nawet przy silnym nasłonecznieniu termika nie występuje. Jednak odradzamy planowanie lotów w takie dni, gdyż często nie dochodzą one do skutku.

W miesiącach zimowych termika prawie nie występuje i loty odbywają się w ciągu całego dnia.

Czynniki pogodowe, które uniemożliwiają lot balonem

Latamy jak tylko pogoda nam na to pozwoli. Uwielbiamy eksplorować nieznane tereny, wylatywać ponad chmury, jak i realizować nietypowe marzenia naszych klientów. W tym wszystkim Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze i zawsze jest dla nas priorytetem. Dlatego loty balonem mogą odbywać się tylko w odpowiednich warunkach pogodowych.

Co jest bardzo ważne – decydującym czynnikiem nie jest „postrzegana” pozornie dobra pogoda. Podstawą decyzji są lotnicze komunikaty meteorologiczne w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem naszego pilota.

Ostateczną decyzję w sprawie lotu podejmuje pilot na miejscu startu.

Opady

Najlepszą pogodę gwarantują rozległe, stabilne układy wyżowe. Opady atmosferyczne, czy to deszcz, czy to śnieg wykluczają możliwość lotu.

Możliwość wystąpienia burzy

Nie latamy, jeśli pojawia się ryzyko wystąpienia burzy w promieniu 50 km od miejsca startu.

Zbyt silny, porywisty wiatr

Prędkość wiatru przy ziemi nie powinna przekraczać w porywach ok. 2 m/s (7,5 km/h) dla wzlotów na uwięzi i ok. 4 m/s (15 km/h) dla lotów swobodnych.

Niekorzystny dla danego miejsca kierunek wiatru

Miejsce startu jest determinowane kierunkiem wiatru, który wieje w danym dniu. Dlatego, jeśli zależy Tobie na locie z danego miejsca, powiadom nas o tym. Wówczas tak ustalimy termin naszego spotkania, by spełnić Twoje marzenie o przelot nad wymarzonym obszarem.

Termika

W pogodne, ciepłe dni w godzinach około południowych na skutek nagrzewania podłoża przez słońce powstają w powietrzu silne prądy konwekcyjne, które są bardzo niebezpieczne dla balonu.

Dział
Empty section. Edit page to add content here.

Jak sprawdzamy warunki meteorologiczne?

Górale z Beskidu Śląskiego przekazali nam niezawodny sposób przepowiedzenia pogody na cały rok. Należy obserwować, jak ona wygląda przez 12 dni od świętej Łucji, czyli 13 grudnia, do Wigilii, i potem przez kolejnych 12 nocy, do 6 stycznia – Trzech Króli. Każdy dzień od Łucji do Wigilii przepowiada pogodę na pierwszą połowę kolejnego miesiąca nowego roku, a noce od Wigilii do Trzech Króli przepowiadają drugie połowy tych miesięcy. Proste? Proste!

Na wszelki wypadek zalecamy jednak zajrzeć również w poniższe linki 🙂

http://awiacja.imgw.pl

Strona, z której pobieramy oficjalne komunikaty lotnicze

https://www.windyty.com/?52.015,19.402,7

Nasz faworyt. Strona zawiera interaktywną prognozę pogody świata, na której wyświetlane są dane na temat: wiatru, temperatury, ciśnienia, zachmurzenia, opadów i wilgotności. To wszystko na różnych wysokościach nad morzem i lądem. Po prawej stronie znajduje się menu z możliwością wyboru interesujących nas zmiennych. Dla ułatwienia ich wartości przedstawione są za pomocą różnych barw na mapie. U dołu mapy znajduje się także przedział czasowy prognoz meteorologicznych.

Głównym źródłem danych pogodowych dla Windyty jest agencja rządowa USA National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Po kliknięciu w punkt o dowolnych współrzędnych na mapie ukazują się nam szczegółowe prognozy dla danego miejsca przygotowane przez Meteoblue.com. Ponadto wpisując w wyszukiwarce nazwę konkretnego miasta otwierają się nam wykresy warunków atmosferycznych dla wybranej miejscowości oraz widoki z okolicznych kamer internetowych.

Strona świetna zarówno do profesjonalnego wykorzystania zawartych na niej danych, jak i do edukacyjnej zabawy dla każdego, kto chce zgłębić wiedzę o meteorologii naszej planety. Polecamy!

http://www.meteo.pl

Numeryczna prognoza pogody instytutu meteorologicznego ICM

http://pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC

Pogoda satelitarna + radar meteorologiczny. Strona, na której można na bieżąco obserwować przemieszczające się masy powietrza nad interesującym nas obszarem i na tej podstawie przewidywać prognozę pogody na najbliższe godziny.

http://www.radareu.cz/?lng=pl

Aktualne dane meteorologiczne + prognoza pogody. Strona naszego sąsiada z południa. Podobnie jak http://pl.sat24.com/pl/zoom/eu/visual/1961/1127/?refspot=1 pozwala obserwować na bieżąco zmiany w atmosferze, w tym opadów.

GDZIE LATAMY

Latamy przede wszystkim na terenie Karkonoszy, Pogórza Izerskiego,WrocławiaWarszawyPoznaniaŁodziSzczecina,   OpolaKrakowaCzęstochowyTrójmiasta oraz Katowic.

  Możemy dojechać w dowolne miejsce w Polsce.

Z kosza balonu zobaczysz wiele pięknych i widokowych miejsc. Poniżej prezentujemy niektóre z nich. Jesteśmy również otwarci na propozycje naszych klientów.

Na specjalne życzenie jedziemy także poza granice kraju, by tam podziwiać np. zamki nad Loarą lub toskańskie wzgórza z lotu ptaka.

Latamy nad miejscami, o których marzą nasi klienci.

Regulamin świadczenia usług
  1. Do 14 dni od zakupu vouchera mają Państwo możliwość jego zwrotu. Wówczas zwrot kosztów vouchera odbywa się w pełnej kwocie, bez dodatkowych potrąceń z tytułu kosztów pracy Działu Obsługi Klienta oraz Działu Księgowości.
  2. Do czasu realizacji lotu można wymienić zakupiony voucher w ramach tej samej ceny lub za dodatkową opłatą na innego rodzaju lot lub rzecz z naszego sklepu on-line, np. koszulki, polary, opaski czy karty podarunkowe.
  3. Rezygnacja z lotu przez pasażera w okresie krótszym niż 24 godziny przed umówioną godziną spotkania oznacza utratę możliwości ponownego skorzystania z vouchera-lot przepada.
  4. Odwołanie lotu przez pasażera z przyczyn losowych, czyli od niego niezależnych, w okresie krótszym niż 12 godzin przed umówioną godziną spotkania oznacza utratę możliwości ponownego skorzystania z vouchera-lot przepada.
  5. Miejscem pełniącym rolę Biura Obsługi Klienta jest siedziba firmy Balloon Expedition Izabela Borkowska-Barnaś mieszcząca się w Uboczu 300, 59-620 Gryfów Śląski. Spotkanie w biurze możliwe jest po uprzednim umówieniu się na konkretną godzinę pod numerem telefonu: 600 310 316.
  6. Baloniarstwo należy do sportów ekstremalnych, czego biorąc udział w locie należy mieć pełną świadomość.
  7. Wszelkie reklamacje wynikające z realizacji lotu należy zgłaszać na adres: kontakt@wyprawabalonem.pl
  8. Pasażerowie odbywają lot na własne ryzyko i odpowiedzialność. Firma Balloon Expedition nie ponosi odpowiedzialności za niezawinione przez nią szkody przewyższające wartość gwarantowanego ubezpieczenia dla miejsc pasażerskich balonu, którym wykonywany jest lot.